نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
جزئیات برگزاری پاسداشت «ابر فیاض» در تهران
پاسداشت سیدعلی اکبر ابوترابی فریبرز خوب نژاد، جانشین موسسه فرهنگی پیام آزادگان در نشست خبری بزرگداشت سالروز ارتحال سیدآزادگان، حجت‌الاسلام سیدعلی اکبر ابوترابی، پدر بزرگوارشان و همچنین گرامیداشت یاد و خاطره شهدای غریب آزاده با اشاره به برگزاری مستمر برنامه سالگرد حجت‌الاسلام ابوترابی از حدود سال 79، گفت: این برنامه فقط گرامیداشت مرحوم ابوترابی نیست؛ بلکه پاسداشت فرهنگ پاکی و خدمت گزاری و ایثار و مقاومت است؛ هر امر حسنه و نیکو برای مقاومت و ایستادگی را که بررسی کنید در وجود حاج آقای ابوترابی بوده است. لذا منظور از برگزاری مراسم سالگرد ایشان، بزرگداشت یک سنت و سیره است و نه یک فرد و بنابراین دعوت ما از جامعه ایثارگری، رسانه‌ها و سازمان‌ها برای گرامیداشت این مراسم، در حقیقت گرامیداشت این سیره و سنت و تشکر از طریق فرزندان این ملت است.وی با اشاره به برگزاری مراسم سالگرد سید آزادگان اظهار داشت: حجت‌الاسلام ابوترابی نماد آزادگی، پاکی و خدمتگزاری بود. «ابر فیاض» نام ثابت و مشترکیست که برگرفته از بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد سیدآزادگان است و همه ساله این مراسم گرامیداشت تحت این عنوان برگزار می‌شود. سالروز ارتحال حجت‌الاسلام ابوترابی 12 خرداد ماه است، اما به دلیل تقارن این روز با ماه رمضان، رحلت بنیانگذار انقلاب و قیام 15 خرداد و همچنین تعطیلات طولانی مدت عید فطر، تصمیم بر آن شد تا به جهت حفظ شأن آن مرحوم، این برنامه با تاخیر برگزار شود.

وی با اشاره به 572 شهید دوران اسارت، گفت: 572 در واقع تعداد شهدایی است که پیکر آن‌ها بعد از اسارت به کشور برگشته است. البته در طول سال‌های پس از آزادی نیز تعداد زیادی از آزادگان عزیز ما به دلایل مختلف که عمدتاً مربوط به دوران اسارت بوده، از دنیا رفته‌اند که ما آن‌ها را هم شهید می‌دانیم.اگر زندگینامه شهدای دوران اسارت را بخوانیم متوجه دریایی از معرفت این انسان‌های بزرگ می‌شویم. به‌طور مثال اگر داستان شهادت شهید خلیل فاطر و یا شهید پیراینده در اردوگاه را بخوانیم افتخار خواهیم کرد که در چه کشوری زندگی می‌کنیم. شهدای دوران اسارت کسانی هستند که یک ملت می‌توانند با فراگیری فرهنگ آن‌ها یک عمر مقاومت کرده و با آرامش زندگی کنند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از عزیزانی که در مراسم امسال از خانواده گرامی ایشان تجلیل می‌کنیم، امیر سردار علی اکبر مصطفوی است که پیش از انقلاب در گارد شاهنشاهی حضور داشته و پس از انقلاب از محافظان شخصی امام(ره) بودند. ایشان در دوران جنگ با حضور در جبهه‌های حق علیه باطل اسیر ‌شده و امسال به رحمت خدا رفته. در این برنامه، مانند سال‌های پیشین از تعدادی از آزادگان عزیز تجلیل می‌شود و از کتاب‌هایی که در طول سال به چاپ رسیده است، رونمایی خواهد شد. همچنین یاد شهدای آزاده‌ای که در یک سال گذشته به دیار باقی شتافته‌اند نیز گرامی داشته خواهند شد که متاسفانه به نسبت سال‌های گذشته این تعداد بیشتر شده است.

وی افزود: همین نکته هشدار بزرگی برای نهادهای ایثارگری و به خصوص بنیاد شهید است که شیب نمودار شهادت آزادگان از 10 سال پیش تا به امروز و علت‌های آن را بررسی کند. در این برنامه مقامات ارشد لشکری و کشوری حضور خواهند داشت و سخنران برنامه نیز یکی از مقامات ارشد کشور است. همچنین برای اولین بار از یک گروه‌ معروف، سرودی با محوریت سیدآزادگان تهیه شده که به صورت زنده در مراسم اجرا خواهد شد.

جانشین موسسه فرهنگی پیام آزادگان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به پویش ملی کتاب‌قهرمان که با محوریت کتاب سرباز کوچک امام برگزار شد، گفت: این کتاب با عنایت ویژه مقام معظم رهبری و با تقریظ ایشان در شرایط کنونی اقتصادی مورد استقبال مردم قرار گرفت و بیش از 100 هزار نسخه از آن به فروش رسید. به همین مناسبت جایزه تعدادی از برندگان این مسابقه کتابخوانی در این روز اهدا می‌شود.

مراسم پاسیاد ابر فیاض، ویژه گرامیداشت سیدآزادگان، حجت الاسلام سیدعلی اکبر ابوترابی، 20 خرداد 98 از ساعت 17:30 در تالار اندیشه حوزه هنری واقع در انتهای خیابان سمیه برگزار می‌شود.

نگارنده : fatehan02 در 1398/3/19 8:50:41


نظرات :