نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
72 سخن عاشورايي: ديدگاه‌هاي رهبر انقلاب‎درباره عزاداري و عاشورا
کتاب "72 سخن عاشورايی از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی" منتشر می‌شود.

به گزارش رجانيوز، کتاب 72 سخن عاشورایی همزمان با فرا رسیدن ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت ابا‌عبدالله الحسین (ع) به همت مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی (دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای« مدظله العالی» ) وارد بازار نشر می شود.

این کتاب در 296 صفحه شامل گزیده‌ای از بیانات حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای «مدظله‌العالی» درباره مسائل مختلف مربوط به نهضت حسینی می‌باشد که از خرداد 1368 تا تیرماه 1390 در محافل و مجالس گوناگون ایراد و در قالب 72 سخن جمع آوری شده است.

در مقدمه اين كتاب آمده است:

بار ديگر ماه محرم فرا مي‌رسد و نام و ياد حضرت سيدالشهدا، امام حسين(ع) فضاي جامعه‌ي اسلامي را با عطر معنوي خويش معطر مي‎نمايد. در طول قرن‌هايي كه از حادثه‎ي عظيم عاشورا گذشته است؛ علما، فقها، متفكران و محققان بسياري در جهت تبيين و تبليغ فلسفه‌ي قيام امام حسين(ع) و اصحاب باوفايش كوشش‌ها نموده و آثار متعددي از خويش به‌جا گذاشته و در دسترس عموم مردم مشتاق به فهم و درك معارف ديني قرار داده‌اند.

در ميان همه‌ي تلاش‎هاي گذشتگان در بهره‌گيري از بركات و آثار نهضت امام حسين(ع)، نام امام خميني(ره) همچون ستاره‌اي فروزان مي‎درخشد؛ چرا كه آن امام راحل با استفاده‌ي دقيق و روزآمد از معارف حسيني و با طرح شعار برخاسته از فلسفه‌ي عاشورا يعني "پيروزي خون بر شمشير" توانست انقلاب ملت مسلمان ايران را رهبري و به سرمنزل پيروزي برساند و به تبليغ عملي و نشان دادن جلوه‎ي حقيقي فلسفه‎ي قيام عاشورا اقدام كند.

حضرت آيت‎الله العظمي خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي كه رهبري اين انقلاب الهي را پس از رحلت امام(ره) برعهده گرفته‎اند نيز توجهي بسيار عميق و دقيق به نهضت عاشورا داشته و در مناسبت‎هاي مختلف به تبيين و روشنگري پيرامون اين بزرگ‎ترين واقعه‎ي تاريخ اسلام پرداخته‎اند.

ويژگي خاصي كه در بيانات معظم له در اين زمينه به خوبي قابل مشاهده است، همانا جامع‌نگري و در عين حال تبيين دقيق، كارآمد، مبتني بر تحليل تاريخ و موشكافي‌هاي علمي و محققانه در زواياي پنهان و آشكار نهضت امام حسين(ع) است، كه به‎عنوان نمونه مي‎توان به اين نكات اشاره كرد:

اساس دين با عاشورا پيوند خورده و به بركت آن باقي است؛ آنچه موجب بروز چنين فداكاري و شجاعتي از سوي سيدالشهدا(ع) شد، ريشه در معنويت، خلوص، بصيرت و در يك كلمه، انسان كامل بودن آن حضرت داشت. از سوي ديگر، عاشورا حاوي درس‌ها و عبرت‌هاي فراواني است و بر هر مسلمان و ملت مسلماني لازم است تا اين درس‎ها را فراگيرد و عبرت‎هاي عاشورا را مورد توجه قرار دهد؛ زيرا بزرگ‌ترين عبرت عاشورا همانا تغيير و انحطاط جامعه‌ي اسلامي آن هم در زماني كمتر از 50 سال بوده است؛

در نهضت عاشورا و همچنين در بررسي تاريخي حوادث 50 سال اول تاريخ اسلامي نقش خواص، خصوصاً خواص جبهه‎ي حق نقشي مهم و عبرت‌آموز است، بيماري و آفت بي‌بصيرتي و از آن مهم‎تر دنياطلبي آسيبي است كه همان‎طور كه منجر به شهادت اهل‌بيت پيامبراكرم(ص) شد در هر زمان مي‎تواند به انحطاط جامعه‌ي اسلامي و حاكم شدن دوباره‎ي يزيدهاي زمان شود؛ هر ملتي اگر بخواهد راه آزادي‌خواهي و استقلال را طي كند، بايد از راه و مسلك اصحاب عاشورا الگو بگيرد، همانطور كه ملت ايران در انقلاب اسلامي و دفاع مقدس هشت ساله در برابر مستكبران راه امام حسين(ع) را در پيش گرفت و عزت و استقلال خويش را حفظ كرد؛

بر همگان لازم است تا در ماه‌هاي محرم و صفر به تبليغ و تعليم و تعلم معارف حسيني بپردازند و در عين حال از خرافه‎ها و پيرايه‌هايي كه برخي جاهلان در طول تاريخ به چهره‌ي تابناك و نوراني اين قيام پيوند زده‎اند، بپرهيزند و همان‌طور كه به تبيين علل و عوامل بروز حادثه‎ي عاشورا همت مي‎كنند از عزاداري سنتي به معني روضه‎خواني و سينه‎زني با محتواي خالص و مبتني بر منابع مستند نيز غفلت نورزند، در تفسير فلسفه و هدف قيام سيدالشهدا(ع) نه ديدگاهي كه برقراري حكومت را تنها انگيزه‎ي امام مي‎داند، جامع است و نه ديدگاهي كه شهادت را تنها هدف امام معرفي مي‎كند، بلكه هدف اصلي عمل آگاهانه و مجاهدانه نسبت به انجام تكليف الهي جهاد در برابر انحراف پيش آمده در امت اسلامي و عمل به فريضه‎ي امر به معروف و نهي از منكر بود و با چنين هدفي هر نتيجه‌اي به دست آيد، پيروزي حاصل است، چه برقراري حكومت اسلامي و چه شهادت؛ توأم بودن سه عنصر منطق، حماسه و عاطفه در حركت امام حسين(ع) و ده‎ها درس و نكته‎ي ارزشمند ديگر كه در اين كتاب قابل ملاحظه است.

درباره‎ي اين كتاب

كتاب حاضر گزيده‌اي از بيانات حضرت آيت‎الله العظمي خامنه‎اي (مدظله) درباره‌ي مسائل مختلف مربوط به نهضت حسيني است كه از خرداد 1368 تا تيرماه 1390 در محافل و مجالس گوناگون ايراد و در قالب 72 سخن جمع‎آوري شده است. برخي از اين بيانات مانند سخن 2 و 5 صرفاً در حد چند عبارت و برخي همچون سخن 27 و 44 بنا بر مقتضيات زمان و اهميت مطلب داراي حجم بيشتري است.

همچنين در سخن 72 دعاهايي كه معظم له با محتواي مطالب مربوط به حماسه‌ي عاشورا در سخنراني‎هاي مختلف ايراد فرموده‎اند، جمع‎آوري و ارائه شده است.

درج مطالب در اين كتاب بر اساس ترتيب زماني صورت گرفته اما براي ياري به خوانندگاني كه به مطالعه‎ي موضوعي مطالب علاقه دارند، راهنماي مطالعه موضوعي نيز در ابتداي كتاب ارائه شده است.

* * *

اميد كه عزاداران امام حسين(ع) با حضور در مجالس عزاداري در ماه محرم ضمن تعظيم شعائر الهي و سوگواري براي كاروان شهدا و اسراي كربلا، در كسب معرفت و بصيرت نسبت به اهداف و آرمان‎هاي آن امام شهيد و آمادگي براي حفظ نام و راه آن بزرگ پاسدار اسلام موفق باشند.

ان‌شاء الله.

علاقه مندان برای اطلاع از نحوه تهیه کتاب فوق می‌توانند با شماره تلفن های 66483695 و 66410649 تماس حاصل كنند.

نگارنده : hmd در 1390/09/01 17:41:43.


نظرات :