نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
مصاحبه با مسئول معاونت فرهنگی هنری: برادر احد آقا محمدی
ادامه سریال 52 قسمتی قرارگاه سرّی که به نحوه شکل گیری و عملیات های برون مرزی جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس می پردازد که از مرحله سیناپس گذشته و در حال فیلنامه نویسی هستیم.

1 از چه زمانی و با چه اهدافی این معاونت تشکیل شده است؟ معاونت فرهنگی سال در 1382 با مسئولیت سردار فرخ بلند کیش با هدف نشر معارف و فرهنگ دفاع مقدس تاسیس گردید.

2 رئوس برنامه های واگذار شده در سال 93 را بیان فرمایید؟

 1-2فیلم نامه نویسی قرارگاه سرّی: ادامه سریال 52 قسمتی قرارگاه سرّی که به نحوه شکل گیری و عملیات های برون مرزی جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس می پردازد که از مرحله سیناپس گذشته و در حال فیلنامه نویسی هستیم.

2-2 تولید آلبوم موسیقی : تولید سومین آلبوم موسیقی با موضوعات متنوع انقلاب و دفاع مقدس و تحولات منطقه که در دست تولید است.

شایان ذکر می­باشد نماهنگ­ها و آلبوم­های تولید شده در سایت فاتحان fatehan.ir قسمت دانلود ها قابل مشاهده است.

3-2 تولید مستند : تولید مستند 7 قسمتی با نام "ساعت «سین» روز«ر»"پیرامون موضوعات مرتبط با دفاع مقدس با عناوینی چون خاطره گویی، شعر و ادب، تحلیل و بررسی، موسیقی، تئاتر و غیره.

(مشاهده در سایت فاتحان fatehan.ir قسمت دانلودها)

4-2 تولید نماهنگ کرد مسلمان: که در حال سناریو نویسی و بررسی هستیم ولی در سال جاری تولید خواهیم کرد.

5-2 تولید تئاتر مسجدی : این معاونت در سال 1392 تعداد 10 قطعه تئاتر مسجدی تولید نموده است که بناست در سال 93 نیز تعداد 10 قطعه دیگر تولید شودتا مورد استفاده قرار گیرد.

امید است که این نوع هنر نمایشی جایگاه خود را در بیان مفاهیم انقلاب اسلامی و دفاع مقدس پیدا نماید.

6-2 سایت فاتحان : پرتال تخصصی دفاع مقدس با موضوعاتی مانند شرح پیش از یکصد عملیات، هزاران خاطره،وصیت نامه، تصاویر شهدا و فهرست فیلم ها،مستندها و سریال های دفاع مقدس از اول انقلاب تا پایان سال 1392، اخبار روز و ده ها موضوع متنوع دیگر

7-2 سایت تماشاخانه فاتحان : پرتال دیداری و شنیداری باقابلیت ارسال فیلم ها یا بارگذاری آنها توسط همه مخاطبین، البته بخشی از تولیدات فرهنگی هنری سازمان حفظ آثار در این پرتال قابل مشاهده و در دسترس است.

8-2 مسابقه تلویزیونی : یکی از برنامه های مصوب سال 1393 می­باشد که بعلت عدم دسترسی به یک سناریو و طرح مسابقه با موضوعات جدید و غیر تکراری هنوز به مرحله اجرا گذاشته نشده است.

9-2 ارائه مشاوره فرهنگی هنری : ارائه مشاوره فرهنگی هنری به همه مراکز حفظ آثار در سراسر کشور نیز از جمله برنامه های این معاونت می باشد.این مشاوره ها در زمینه برگزاری یادواره ها،کنگره ها،مراسمات بزرگداشت،مناسبت ها و برگزاری نمایشگاه های فرهنگی هنری و رزمی می باشد.

3 میزان و نوع تولیدات خود در سال92 را بیان فرمایید؟

 1-3 تولید تعداد 7 قسمت مستند با موضوعات مختلف مرتبط با دفاع مقدس مثل: معرفی کتاب توسط نویسنده، خاطره گویی، نمایش، میهمان ویژه، خواندن آهنگ­های تولیدی سازمان

2-3 تکثیر از آلبوم­های  آهنگ­های دفاع مقدس بصورت صوتی اول و دوم به تعداد از هرکدام 3000 عدد به همراه جلد مناسب.

4 سایر اقدامات موثر معاونت را بیان فرمایید؟

 1-4 هماهنگی­ها و تشکیل جلسات کارشناسی با اساتید موسیقی پاپ، شاعران عرصه دفاع مقدس و تعامل با خوانندگان مختلف

2-4 سفارش و بررسی شعر برای آلبوم سوم آهنگ­های دفاع مقدسی

3-4 برگزاری جشنواره فرهنگی با نوای کاروان در گرمسار و آرادان استان سمنان

4-4 اعزام استاد برای سخنرانی در جلسات کارگاه­های آموزشی همدان و نجف آباد.

5 میزان تأثیرگذاری اقدامات انجام شده در جامعه و تثبیت اهداف مورد نظر معاونت چقدر بوده است؟

مسلما کارهای فاخر فرهنگی آنهم از نوع دفاع مقدسی اگر بصورت مناسب عرضه و توزیع شود تاثیرات مثبت خود را خواهد گذاشت به شرط اینکه تداوم داشته باشد.

6 بازتاب فعالیت های شما در سطح جامعه و رسانه ها چگونه بوده است؟

فعالیت­های ما به دو بخش تقسیم می­شود بخشی که مدیریت است و قابل دیدن نیست و لی در بخش تولیدات، همه آثار ما در سایت فاتحان قابل مشاهده و دانلود می­باشد.

 

7 آیا اعتبار در نظر گرفته شده در سال 93 برای معاونت کافی بوده است؟

به هیچ وجه

8 - رویکرد اقتصاد مقاومتی در تولیدات خود را بیان فرمایید؟

کلیه گزینه هایی که باید انتخاب و با ایشان عقد قرارداد شود بصورت فشرده مورد مذاکره واقع می شوند و انتخاب مطابق اقتصاد مقاومتی بعمل می­آید.

9 چشم انداز برنامه های شما در سال 94 چگونه است؟

هنوز بصورت جدی وارد برنامه ریزی نشده ایم ، وقت کافی برای این امر وجود دارد ولی امیدواریم با رشد کمی و کیفی توام باشد.

10 راهکارهای مناسب در خصوص بین المللی شدن اهداف خود را بیان فرمایید؟

فرهنگ دفاع مقدسی هم اکنون بین المللی شده و مقاومت­های مردم غزه، لبنان، سوریه و عراق با دشمنانشان نمایانگر این واقعیت است.

11- لطفا جشنوراه با نوای کاروان را هم توضیح دهید البته به نظر می رسد موضوع عزاداری با پرجم های متبرک و جنگ شبانه که در نقطه مقابل آن قرار دارد و یک برنامه شاد محسوب می شود و با هم دیگر در تضاد هستند توضیح می فرمائید؟

همه این برنامه­ها باضافه برنامه­های دیگر در قالب جشنواره فرهنگی هنری با نوای کاروان انجام می­گیرد. برنامه حمل پرجم در اول هفته و در سطح شهر انجام می­شود و جنگ شبانه در آخر هفته و در بین هفته هم مردم ازنمایشگاه با نوای کاروان بهره مند می­گردند.

لازم به توضیح است که جنگ شبانه با نوای کاروان فاقد ابتذال بوده و یک برنامه شاد با رعایت موازین شرعی و قانونی می­باشد. ضمن اینکه تنوع معنوی در این جنگ شادی لذت روحی برای بازدید کنندگان و حضار بهمراه دارد.

12- با نوای کاروان به کدام استانها رفته و اجرای برنامه داشته است؟

از اول سال 1391 که از استان خوزستان شروع شد، به استانهای ایلام،کرمانشاه،کردستان،آذربایجان غربی آذربایجان­شرقی،اردبیل،گیلان،مازندران(چالوس)،گلستان،خراسان­شمالی،خراسان­رضوی(نیشابور)،خراسان­جنوبی،سیستان بلوچستان(زابل و ایرانشهر)،هرمزگان(بندرعباس و قشم)،کرمان،یزد، مجددا خوزستان(خرمشهر)، اصفهان(کاشان)، کهکیلویه و بویراحمد،مرکزی، همدان،قزوین، تهران بزرگ، استان تهران(اسلامشهر،شهرستان قدس و ملارد)، مجددا هرمزگان،بوشهر،مجددا خوزستان(خرمشهر) و سمنان(گرمسار) ودر استان­های چهار محال و بختیاری،زنجان،فارس، فجر، قم، لرستان و البرز به دلایل مختلف انجام نشده است.

13- آیا مشکلات و و موانعی هم در سر راه وجود داشته و دارد؟می شود یکی یکی توضیح دهید؟

بله اول اینکه در بدو شروع کار هیچ کس از این سازمان انتظار اجرای یک برنامه نسبتاً شادی بخش را نداشت و گاهی در توجیه دوستان خود نیز باید وقت و انرژی زیادی را صرف می­کردیم و اینطوری نبوده که به همکاران  خود بگوییم دستور است و آنها کوتاه بیایند و همیشه خواستار ارائه توضیح و ذکر همه دلایل بودند.

دوم اینکه ما همیشه با کمبود اعتبارات مواجه هستیم و معمولاً مراکز حفظ آثار ما دراستانها به زحمت می افتند و گاهی گرفتار بدهی هم می شوند و می دانید ارائه کار هنری توسط هنرمندان بستگی به مبالغی دارد که پرداخت می شود البته همه اهل هنر اینگونه نیستند ولی عده ای هم همینطوری هستند و ما هم همینجا از کلیه هنرمندانی که واقعاً بدون چشم داشت خاصی با ما همکاری کرده و دعوت ما را پذیرفتند و با حداقل حق الزحمه حضور یافتند، کمال تشکر و قدردانی را داریم.

سومین مشکل ما شرایط جغرافیایی و آب و هوایی است که در صورت وجود سالن های بزرگ در استانها که پاسخگوی چند هزار نفر تماشاگر و محوطه نمایشگاهی باشند، این مشکل رفع می شود و در غیر اینصورت با سرما و گرما و طوفان و باد و باران دست و پنجه نرم می کنیم که بهمین دلیل تعدادی از استان­ها تاکنون فرصت پذیرایی از این کاروان را پیدا نکرده اند.

14- معمولاً کدامتان پیروز میدان می شوید؟

اول کار همیشه آنها پیروز می شوند ولی خیلی زود تسلیم سخت کوشی و تلاش همکارانم شده و همه چیز به حالت عادی باز می گردد.

15-برنامه آینده شما کجاست:

کردستان وسمنان

از شما بخاطر توضیحاتی که ارائه کردید تشکر می کنم.


نگارنده : admin در 1393/9/9 12:35:35


نظرات :