نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
شهید قاسم جهاندیده
نام:                           قاسم فامیل:                     جهاندیده فرزند:                      یدالله

بسمه تعالی

فرم مشخصات فردی سرداران شهید استان آذربایجان غربی

نام:                           قاسم

فامیل:                     جهاندیده

فرزند:                      یدالله

تاریخ تولد:               1343  

محل تولد:                  نقده

تحصیلات:             سوّم راهنمایی

تاریخ شهادت:       30/03/1362

محل شهادت:            سردشت

نحوه شهادت:      کمین حزب منحله

محل دفن:        نقده – گلزار شهداء

شهید قاسم جهاندیده تا سوم راهنمایی  به ادامه تحصیل پرداخت با پیروزی انقلاب اسلامی و شعله ور شدن آتش فتنه در منطقه ؛ این  فرزند انقلاب با جان و دل صرفأ به خاطر حفظ دستاوردهای انقلاب دست از تحصیل کشید و از سال 57 فعالیت هایش را آغاز نموده بود که با شروع جنگ نیز در جبهه حضور یافته و در صف مبارزان درآمد.او به ورزش اهمیت بسیاری میداد، بدنسازی کار میکرد و میگفت باید در مقابل دشمن قوای جسمی خود را بالا ببریم.

وقتی که به منزل می آمد وقت نماز  که می شد، در خانه نماز جماعت بر پا می کرد، و خودش پیشنماز می شد . و  اعضای خانواده در پشت سر او به نماز می ایستادند تا جایی که پدرش نیز اصرار داشت او پیش نماز باشد.

وقتی عازم مأموریت می شد یا از جبهه به خانه برمیگشت چهره اش نورانیت خاصی پیدا میکرد. اصلأ عشق ویژه ای به حضور در جبهه ها داشت. اوآنچنان باشور و شوق از رزمندگان در جبهه ها حرف میزد به طوری که انسان را دگرگون میساخت.

شهید هیچ هراسی در این راه پر فراز و نشیب دفاع مقدس نداشت، انسان وقتی گرسنه می شود غذا را با اشتیاق می خورد او نیز با اشتیاق به میدین جنگ می رفت، هرکس که می ترسید به او انرژی مثبت می داد، می گفت دعا کنید جانمان را در این راه مقدس فدا کنیم، معتقد بود ما نسل جوان باید با شهادت خود و سپر کردن سینه خود از مملکت خود دفاع کنیم و به نسل های بعد بیاموزیم که ما از جان خود گذشتیم تا انقلاب زنده بماند.

در مورد جنگ و جبهه اعتقاد داشت ما باید در راه حراست از قرآن و دین اسلام گام برداریم، باید ثابت کنیم که معنی دین و اسلام چیست، نباید جبهه ها را خالی بگذاریم و کارهایی که باید لازم است برای پیروزی در مقابل دشمن انجام دهیم .

نحوۀ شهادت: از رزمندگان گردان جندالله  بودند که به هنگام حمل میوه در جادۀ سردشت به کمین اشرار مسلح افتاده و در این درگیری  بر اثر اصابت گلوله به پشتش به همراه تعدادی دیگر از همرزمانش به شهادت می رسند. سه روز پس از شهادت در تاریخ 30/03/62 مراسم تشییع و تدفین وی در نقده انجام شد

 


نگارنده : oromshahid در 1390/12/09 09:39:55.


نظرات :