نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
شهید محمد رضا وجدانی
نام:                            محمّد رضا فامیل:                          وجدانی فرزند:                          سلمان 

بسمعه تعالی

فرم مشخصات فردی سرداران شهید استان آذربایجان غربی

نام:                            محمّد رضا

فامیل:                          وجدانی

فرزند:                          سلمان                                                   

شماره شناسنامه:             121

تاریخ تولد:                9/8/1344

محل تولد:                     اردبیل

تحصیلات:                 سوم راهنمایی

تاریخ شهادت:           24/4/1363

محل شهادت:                پیرانشهر

نحوه شهادت:             اصابت گلوله

محل دفن:           باغ رضوان – گلزار شهداء

محمد رضا وجدانی بسیار رئوف و مهربان بودند و با گذشت و بسیار با غیرت. به یقین امام خمینی ( ره ) اولین شخصیتی بود که باعث تحوّل عمیق فکری او شد. از زمانی که وارد سپاه شد و برادر بزرگش در جبهه زخمی شد او را بسیار متحول کرد و انگیزه حضور در جبهه ها را در او دو چندان کرد. شور و حال دیگری پیدا کرد، طوری که ترجیح داد ترک تحصیل کند.

 وقتی دید برادر بزرگترش در جبهه مجروح شده خودش در سپاه ثبت نام کرده و رضایت نامه ای از طرف پدرش قبلا گرفته بود ، بعد از ثبت نام، تازه به پدرش گفت که من الان باید از کشورمان دفاع کنم نه اینکه صدام مدارس ما را زیر رگبارهای گلوله بمباران کند تا امنیت وجود نداشته باشد مدرسه به چه درد میخورد، و چون پدرش آن زمان خودش نیز در منطقۀ نقده با ضد انقلاب درگیر بودند، به او گفت پسرم برادرت مجروح است، من خودم نیز در منطقه هستم، الان تو باید سرپرست این خانواده باشی، بالاخره رضایت  قلبی پدرش را جلب کرد،  خلاصه مدّتی در قسمت تدارکات منطقه ای مالک اشتر دوره دید و در قسمت مکانیکی و بازسازی تانک کار کرد تا اینکه به جبهه اعزام شد.

اوقات فراغتش را به فعالیت های مذهبی میگذراند، دعای کمیل، نماز جمعه، فعالیت در بسیج و مسجد از فعالیت های مداومش بود. وقتی هم در منزل بود به مادرش در کارها کمک میکرد. شهید به کتاب های کتب شهید آیت ا... دستغیب ( معاد-معراج ... ) رسالۀ امام (ره)- داستان و راستان آیت ا... مطهری و دیگر کتاب های پر محتوای این شهید بزرگوار بسیار علاقمند بود.

اوقدم گذاشتن در راه دین و اسلام و نائل شدن به شهادت را افتخاری بس بزرگ میدانست که معتقد بود نصیب هرکس نمیشود.

خاطره از خواهر شهید: بعد از مراسم عزاداری شهید حمید کاظم زاده که 15 روز قبل از شهادت محمد رضا اتفاق افتاد، وقتی برادرم به منزل آمد چهره شان واقعأ نورانی شده بود، بسیار ناراحت بود، آن زمان حدود 14 سال داشتم، یکدفعه گفتم داداش، من از مرده میترسم، با شوخی دراز کشید و گفت مرده اینطوری است. آیا من تغییری پیدا کرده ام؟ من ناراحت شدم، گفت به همین زودی خواهید شنید پیکر محمد رضا وجدانی از میدان ولایت فقیه، رأس ساعت 9 تشییع خواهد شد، با این حرفش به گریه افتادم. و دقیقأ همانطور که خودش گفته بود شد.

در پشت جبهه در درست کردن تانک ها و در رسیدگی به اشکالات فنی فعالیت میکرد.

نحوۀ شهادت: در اثر اصابت ترکش از ناحیۀ سینه درتاریخ 24 تیر 63 به شهادت رسیدند. علّت شهادت نیز خون ریزی شدید بود،  قابل توجه است یک روز قبل  از شهادتش به یکی از دوستانش که خون نیاز داشت، خون داده بود و همین نیز در شهادتش بی تأثیر نبود. و 4 روز بعد یعنی 28 تیر تشییع گردید، بسیار با شکوه بود و مردم استقبال بی نظیری نمودند.

   


نگارنده : oromshahid در 1390/12/09 10:15:36.


نظرات :

ناشناس
سلام اطلاعات کامل در مورد وی در سایت زیر 
www.shahidvojdani.vcp.ir
یا 
www.shahidvojdani.ir
موفق باشید.
1392/5/8 23:10:45 :: ارسال پاسخ