نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
شهید مکائیل شکری
نام:                            مکائیل فامیل:                         شکری فرزند:                        حاجعلی 

  

بسمه تعالی

فرم مشخصات فردی سرداران شهید استان آذربایجان غربی

نام:                            مکائیل

فامیل:                         شکری

فرزند:                        حاجعلی                                             

شماره شناسنامه:             16

تاریخ تولد:                  1342

محل تولد:                  ارسباران

تحصیلات:                چهارم ابتدایی

تاریخ شهادت:             1359

نحوه شهادت:       اصابت تیر مستقیم دشمن

نام عملیات:          پاکسازی مناطق مهاباد

محل دفن:       ارومیّه - باغ رضوان – قطعه شهدا

شهید مکائیل شکری، بلا فاصله بعد از پیروزی انقلاب وارد سپاه شدند. در زمان انقلاب، آن موقع که مسجد اعظم ارومیه را به توپ بسته بودند شهید فعالیت داشته و در کلیه راهپیمایی ها نیز شرکت می نمود. شهید به امام راحل و فرمایشات ایشان بسیار علاقه مند بودند. ایشان بسیار متدیّن و با ایمان بودند و در نماز های جماعت مساجد شرکت داشت و در ماه محرم مدیحه سرایی، و به تلاوت قرآن می پرداختند،.

بی شک شهدایی که نام شهید را نصیب خود کرده بودند دارای خصایص اخلاقی نیک و قابل پسندی بودند که به این درجه رسیدند بنابر این دیگران نیز این شهید را فردی خوش اخلاق و متدیّن می شناختند.

شهید آرزویی بجز شهادت نداشت خواب خود شهید: بچّه ای که در راه بود و هنوز به دنیا نیامده بود، یک روز شهید آمد و گفت اگر بچّه دختر باشد اسمش را رقیه بگذار چون در خواب به من الهام شده که شهید خواهم شد و بعد از من بچّه ام به دنیا خواهد آمد پس اسمش را رقیه گذاشتم.

همسر شهید تعریف می کند : یک روز که من در خانه بودم و کارهای خانه را انجام داده و بسیار خسته و سردم شده بود از طریق رادیو اعلام کردند که 5 تا از پاسداران اسلام به شهادت رسید که در آن حین من با خود گفتم نکنه یکی از این شهداء مال ما باشد که در همین فکر و خیال بودم که از شدّت خستگی خوابم میبرد و به واسطه خوابی هم که همان لحظه دیدم و دقیق یادم نیست به من الهام شد که همسرم شهید شده است.

نحوۀ شهادت: شهید حدود یک سال در سپاه فعالیّت کرد. در منطقۀ مهاباد در درگیری با اشرار در سال 59 به شهادت میرسد. دوستان و همرزمانش میگفتند که این شهید در پاکسازی مناطق آلوده مهاباد تا آخرین قطرۀ خون مقاومت کرده و از ناحیۀ قلب و پا زخمی شده که به بیمارستان ارتش ارومیه اعزام شدند و در همان جا به شهادت میرسد. بعد از 4 روز از شهادتش در ارومیه باغ رضوان قطعۀ شهداء دفن شدند که روحشان شاد و راهشان پر رهرو باد.


نگارنده : oromshahid در 1390/12/09 10:19:56.


نظرات :