نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
شهيد اسداله هوشياري
شهيد اسدا... هوشياري به سال 1318 در روستاي «درگه ارسخان» نقده چشم به عرصه هستي نهاد و در تاريخ 63/4/13 در روستاي محمدشاه در حين درگيري با ضدانقلاب به درجه رفيع شهادت نايل آمد.

در اسفند ماه سال يكهزار و سيصد و هيجده در شمال شرقي جلگه سلدوز محلي واقع در روستاي «درگه ارسخان» ديده به جهان گشود و در خانواده اي كم درآمد اما معتقد و اصولگرا بودند.

شهيد اسدا... هوشياري در سن 6 سالگي وارد دبستان شد. چون در آن سالها مدرسه اي در روستاي مذكور نبود، شهيد به روستاي عطاءا... از توابع محمديار جهت تحصيل ابتدايي رفت و آمد مي كرد و زحمات مشقات بهار فصل منطقه را با ابتدايي ترين وسايل پوشاك و خوراك به جان مي پذيرفت. وي همچون ديگر اقشار ستمديده ايران سالها شديدترين اختناق را تحمل كرده و وضع نامطلوب و نابسامان زندگي هميشه او را تحت فشار قرار داده است. نظام خونخوار پهلوي با استقرار فرهنگ و آموزش استعماري و طبقاتي استعداد و سازندگي هاي دانش آموزان اين مرز و بوم را سترون نمود. فرهنگ و تربيت آموزش و پرورش و ادب و هنر و كليه مظاهر مترقي و متعالي از معني تهي گشت و به انحصار خواص و كاخ نشينان درآمد. در نتيجه سطله جبارانه ديكتاتوري فردي سرچشمه نبوغ و قريح نوجوانان اين آب و خاك خشكيد.

لذا شهيد اسدا... هوشياري نيز بنا به دلايل مذكور تنها تا پايان دوره ابتدايي توانست تحصيلات خود را ادامه دهد. در همين موقع بود كه كانون محبت و سرچشمه عطوفت و معلم اخلاق يعني مادرش را از دست داد و اين خلاء سنگين و جبران ناپذير تاريخ زندگي او را دگرگون ساخت. اما از آنجايي كه معتقد به اصل معاد بود و بازگشت همه را به سوي خداوند مي دانست، بدين ترتيب توانست خود را آرام و روحش را تسكين دهد. از آنجايي كه خانواده كم درآمد بودند، پس از اخذ ديپلم ششم ابتدايي به كارگري پرداخت. تا اينكه به خدمت سربازي فراخوانده شد و با توجه به استعداد نامه نگاري و تيراندازي و فيزيك بدني مناسب و اخلاق ملايمي كه داشت، به خدمت نظام به طور رسمي دعوت شد. به طوري كه در سال 1344 وارد سازمان ژاندارمري شد و بدين ترتيب زندگي ديگري را با اوضاعي ديگر كه برايش غير ممكن بود، شروع كرد.

وي از همان اوان استخدام در پست هاي معاونت پاسگاه و رئيس پاسگاه مشغول انجام وظيفه بود. از آنجايي كه اعتقاد راسخ به دين اسلام داشت و با هر گونه اختلاس و رشوه ضمن خودداري، برخورد قاطع نيز مي كرد، تا جايي كه اربابان محلي بر عليه او در سردشت، پيرانشهر و سلماس به مقامات بالا شكايت كرده و او را از پست مربوطه عزل كردند. تا جايي كه حتي وي را از ارتقاء درجه نيز به مدت شش سال منع نمودند.

تا اينكه در سال 1357 با پيروزي انقلاب اسلامي ايران، شهيد هوشياري كه مسؤوليت انبار مهمات پادگان سردشت را بر عهده داشت، همراه با بيست تن ديگر كه همگي شهيد شده اند، پس از يك هفته مقاومت در برابر ضدانقلابيون منطقه مهمات مذكور را تحويل نيروهاي انقلابي دادند. به طوري كه اگر اين مهمات به دست اشرار و ضدانقلاب مي افتاد، شايد ضمن ايجاد مزاحمت هاي بيشتر در مرزهاي غربي كشورمان، پاكسازي اين مناطق نيز به طول مي انجاميد و لازمه آن شهيد شدن عده اي بي شمار از نيروهاي انقلابي مي شود كه اين بار نيز دين خود را همراه با ديگر دوستان شهيد خود نسبت به انقلاب ادا كرد.

وي در سال 1363 در تير ماه آن سال پس از مبارزه بيست ساله خود با وجدان كاري راسخ به دست ضدانقلابيون مسلح در منطقه عملياتي محمد شاه به درجه رفيع شهادت نائل آمد.

شهيد هوشياري فردي ملايم اخلاق و منضبط بود و اعتقاد داشت كه انضباط اقتصادي و به تبع آن اجتماعي لازمه زندگي سالم مي باشد و انضباط را در خصوص اجراي فرايض ديني بيشتر از ساير امور به كار مي بردند.

شهيد هوشياري به فرزندانش يادآور مي شد كه آرزوي قلبي من اين است كه شما عزيزانم براي ورود به جامعه سالم و پويا با انديشه هاي سالم خود را تقويت كنيد و اين را بندانيد كه سلامتي جامع در دين مبين اسلام و رهنمودهاي آن مي باشد.

شهيد هوشياري معتقد بودند كه امام خميني همانند رسول اكرم(ص) وارد سرزمين ايران شده اند تا اسلام را به تمام جهان صادر كرده و انقلابي جهاني و اسلامي به پا دارند. لذا از شما مي خواهم جز نفراتي باشيد كه در آغاز امر اسلام آوردند.

و سرانجام شهيد هوشياري در مورخه 63/4/13 به همراه تعدادي از همرزمانش در منطقه عملياتي محمد شاه به فيض شهادت نايل‌ آمد و پيكر مطهرش را در شهرستان نقده تشييع و در گلزار شهداي اين شهرستان به خاك سپرده شد.

روانش از رحمت الهي پر نور باد


نگارنده : oromshahid در 1391/06/08 09:59:13.


نظرات :