نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
تبعید نظامی به دلیل داشتن فعالیت های انقلابی
استوار یکم شهید محی الدین آذرپیرا در دوران خدمت در سنندج به علت فعالیت های انقلابی، همواره زیر نظر بود و چند بار توسط ساواک تحت تعقیب و بازجویی قرار گرفت و تصمیم به تبعید او گرفته شد که با اوج گیری تظاهرات مردمی بر علیه رژیم ستم شاهی موضوع تبعید او عملی نشد.

به گزارش پیشمرگ روح الله، استوار یکم شهید محی الدین آذرپیرا بیستم آذرماه سال 1327 در شهرستان سنندج به دنیا آمد. سومین فرزند خانواده بود. پدرش نعمت الله و مادرش حبیبه نام  داشت. دوران کودکی را پشت سر نهاد. و برای یادگیری علم و دانش در یکی از دبستان های سنندج ثبت نام کرد. با اتمام تحصیلات مقطع ابتدایی نظام قدیم، به علت شرایط سخت زندگی تحصیل در دبیرستان را ناتمام رها کرده و با مدرک سیکل به استخدام ارتش درآمد. دوره آموزشی را با موفقیت در تهران پشت سرگذاشت و چون با رتبه اول دوره اموزشی را پشت سر نهاده بود، به نزدیک ترین شهر به محل زندگی خانواده که در آن ایام کرمانشاه بود، اعزام شد. شش سال در کرمانشاه خدمت کرد، در همان سال ها در کنار خدمت، از ادامه تحصیل غافل نشد و موفق به اخذ مدرک دیپلم شد، پس از آن به لشکر 28 پیاده کردستان منتقل شد. پس از بارگشت به شهر سنندج ازدواج کرد که ثمره آن دو فرزند به نام های رضا و رضوان می باشد.

 در دوران خدمت در سنندج به علت فعالیت های انقلابی، همواره زیر نظر بود و چند بار توسط ساواک تحت تعقیب و بازجویی قرار گرفت و تصمیم به تبعید او گرفته شد که با اوج گیری تظاهرات مردمی بر علیه رژیم ستم شاهی موضوع تبعید او عملی نشد.

با پیروزی انقلاب اسلامی عاشقانه به دفاع  از انقلاب پرداخت و بارها در راه پاسداری از انقلاب اسلامی و مبارزه با گروهک های ضد انقلاب تا مرز شهادت پیش رفت. او سرانجام پس از سی و دو سال زندگی با عزت و بعد ده روز شکنجه و آزار در روز بیست و هشتم اردیبهشت ماه سال 1359 مظلومانه در نزدیکی شهر سنندج در منطقه بنام سنگ سیاه توسط انسان نمایان ضد خلق به شهادت رسید و پیکر قطعه، قطعه اش، در شهرستان سنندج به خاک سپرده شد.

محبوب قلوب

همیشه در حال مطالعه بود، هر وقت فرصت دست می داد به تلاوت قرآن مشغول  می شد. در نمازهای جمعه و جماعت شرکت فعال داشت و به اقامه نماز در اول وقت بسیار مقید بود، هرگاه در بین دوستان از نظم و انظباط سخن به میان می آمد همه به او اشاره می کردند. در احترام به مردم و اهل خانه سرآمد بود؛ مخصوصاً برای پدر و مادرش بسیار احترام قائل بود و به خاطر ویژگی های خوب اخلاقی در بین مردم از محبوبیت بالایی برخودار بود، زمانی که به شهادت رسید حتی کسانی هم که با او همفکر نبودند از شهادتش به دست گروهک های ضد انقلاب ناراحت بودند و اظهار تاسف می کردند(سرکار خانم هایده بیدارپور ـ همسر شهید).


نگارنده : erostami در 1393/9/24 13:17:56


نظرات :