نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
بازدید 10.000 نفر از یادمان ها و باغ موزه دفاع مقدس استان در تعطیلات نوروزی/ باغ موزه دفاع مقدس استان محدودیت های زیادی دارد
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس کردستان از بازدید ده هزار نفر از مکان های یادمانی و باغ موزه دفاع مقدس استان از ابتدای سال جاری تا به امروز خبر داد.


سرهنگ پاسدار محمدرضا شرفبیانی مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس کردستان در گفتگو با خبرنگار پیشمرگ روح الله، ضمن تبریک سال جدید به فعالان عرصه خبر گفت: مسئولیت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در دو محور یادمان ها و باغ موزه دفاع مقدس و هم چنین بحث اسناد و مدارک به جای مانده از دوارن دفاع مقدس پیگیری می شود.

وی در خصوص استقبال بازدیدکننده گان از نقاط یادمانی و باغ موزه دفاع مقدس در سطح استان ابراز داشت: از ابتدای سال جدید تا به امروز نزدیک به 10.000 نفر از یادمان ها و باغ موزه دفاع مقدس در سطح استان بازدید کرده اند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس کردستان در خصوص محور دوم فعالیت مرکز حفظ آثار گفت: محور دوم فعالیت مرکز حفظ آثار در ارتباط با اسناد و مدارک دفاع مقدس می باشد که در این مبحث در سالی که گذشت، کارهای مناسبی صورت گرفت که امیدواریم در سال جدید با پیشرفت قابل ملاحظه ای ادامه داشته باشد و مرکز بتواند مقدار بیشتری از اسناد و مدارک را در خصوص دفاع مقدس جمع آوری و تدوین نماید.

شرفبیانی با اشاره به برگزاری کنگره پیشمرگان مسلمان کرد در سال جاری اظهار داشت: این کنگره عظیم توسط سپاه بیت المقدس انجام خواهد شد و در این کنگره مسئولیت تألیف و نشر بر عهده مرکز حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس می باشد که این مرکز در این خصوص تألیف 30 جلد کتاب را در نظر گرفته است که امیدوار به رونمایی از این کتاب ها هستیم.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس کردستان یکی از مباحث مرتبط با این مرکز را ارتباط با پیشکسوتان و رزمندگان دوران هشت سال دفاع مقدس عنوان کرد و افزود: مرکز حفظ آثار، فرآیندی را برای حضور این عزیزان و بیان خاطرات شفاهی و ثبت، ضبط، سند سازی و نگهداری این خاطرات برای نسل های آینده در نظر گرفته است.

شرفبیانی با اشاره به نقش زنان در هشت سال دفاع مقدس ابراز داشت: مرکز حفظ آثار، شورای راهبردی زنان را در جهت ثبت و ضبط خاطرات خواهران ایثارگر که حضور فعالی در هشت سال دفاع مقدس داشته اند در راه اندازی نموده است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس کردستان درباره خدمات رفاهی جهت آسایش و راحتی بازدیدکننده گان یادمان ها گفت: در سطح استان کردستان یک تعامل و تفاهم مناسبی در بحث اردوهای راهیان نور وجود دارد که عمده این مسئولیت بر عهده سپاه بیت المقدس می باشد و مرکز حفظ آثار هم در این راستا، در یادمان ها و باغ موزه، امکانات رفاهی را فراهم نموده است تا انشاءالله بازدیدکننده گان حداکثر بهره را ببرند.

شرفبیانی درباره فضای کوچک و نامناسب باغ موزه دفاع مقدس استان کردستان اظهار داشت: متأسفانه در استان کردستان نسبت به شعاع فعالیت و درگیری این استان در دوران دفاع مقدس، طراحی و مهندسی مناسبی در بحث باغ موزه دفاع مقدس صورت نگرفته است. محدودیت های باغ موزه دفاع مقدس استان از چند جنبه قابل بررسی می باشد که اولین آن سر راست نبودن آدرس و امکان دسترسی بازدیدکننده گان به این مکان می باشد. یکی دیگر از مشکلات باغ موزه محدودیت مکانی این باغ موزه می باشد که با توجه به این که از عنوان باغ موزه پیداست، باید در یک فضای باز و وسیع طراحی می شد، که ما از این نظر محدودیت داریم.

وی در خصوص حل مشکلات و محدودیت های باغ موزه دفاع مقدس استان گفت: سال قبل در قرارگاه فرهنگی دفاع مقدس، مشکلات باغ موزه دفاع مقدس استان مطرح شد و تصمیم گرفته شد که زمینی در اختیار این مرکز قرار داده شود و باغ موزه به مکان جدید منتقل شود، که ما پیگیر این مسئله هستیم و امیدواریم هرچه زودتر این مشکل حل شود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس کردستان درباره بازدید از یادمان ها و باغ موزه دفاع مقدس در سطح استان گفت: تمام یادمان ها و مکان هایی که در موضوع دفاع مقدس آرایش داده شده اند، در تمام طول سال و به صورت رایگان برای بازدید عموم آزاد می باشند و مردم بدون کوچکترین مشکلی می توانند از مکان های یادمانی و باغ موزه استان بازدید نمایند و سؤالات و ابهامات خود را از راویان مستقر در این مکان ها جویا شوند.

شرفبیانی در مورد تأثیر گذاری مکان های فرهنگی و ارزشی بر روی بازدید کننده گان گفت: تمام آثار باقی مانده از دوران جنگ تحمیلی و شهدای گرانقدر دفاع مقدس بهترین راه برای ارتباط نسل امروز با دوران جنگ تحمیلی است.

بر اساس این گزارش باغ موزه دفاع مقدس سنندج مزین و معطر به وجود شهیدان عدنان مردوخی و محمد رشید احمدی که در درگیری های سنندج و در دفاع از محل باشگاه افسران سابق که مقر سپاه پاسداران بوده است، در تاریخ هشتم اردیبهشت ماه سال 1359 به شهادت رسیده اند و هم چنین پنج شهید گمنام که در سال های بعد از جنگ تحمیلی از مناطق عملیاتی تفحص شده اند، در این مکان به خاک سپرده شده اند.


نگارنده : erostami در 1394/1/18 10:32:4


نظرات :