نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
یک سال ارشدیت به جهت فعال بودن در منطقه عملیاتی
در تابستان سال 1359 که پاکسازی روستاهای کردستان آغاز شده بود مدام درگیر جمگ با ضد انقلاب بود و در همان روزها، فرمانده گردان 533 بهداری به فرمانده لشکر 28 پیاده کردستان چنین گزارش می کند: «برای گروهبان سوم احمد امانی که در اوج درگیری عملیات اخیر لشکر، فعالیت چشم گیری در انتقال مجروحین با آمبولانس از خود نشان داده تقاضا یکسال ارشدیت می گردد».
به گزارش پیشمرگ روح الله
، گروهبان دوم شهید احمد امانی، در سال 1336 در روستای اشترمل از توابع شهرستان کامیاران دیده به جهان گشود. پدرش بوچان کشاورز بود و مادرش حمیده نام داشت.

شهید امانی با پشت سر نهادن ایام کودکی تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش به اتمام رسانید. پس از یکسال تحصیل در مقطع راهنمایی ترک تحصیل نمود و چند سالی را به کارگری مشغول شد، حتی گاهی برای کار کردن به شهرهای دور و نزدیک سفر می کرد.

شهید امانی در سال 1355 در حین خدمت سربازی، به صورت پیمانی وارد نیروی زمینی ارتش شد و با فراگیری آموزش های رزمی فعالیت خود را در پشتیبانی لشکر 28 پیاده کردستان آغاز کرد. در بدو خدمت در گردان 533 بهداری به عنوان راننده خودرو سبک انجام وظیفه نمود و بعدها با اخذ درجه گروهبان سومی به عنوان فرمانده گروه خودرویی گروهان یکم منصوب شد.

شهید امانی در خرداد ماه سال 1356 ازدواج کرد و اولین فرزندش در سال 1357 متولد شد.

شهید امانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در اسفند ماه سال 1357 وقتی که گروهک های ضد انقلاب و وابستگان رژیم ستمشاهی به جنگ مسلحانه با نظام نوپای اسلامی به پا خاستند و پادگان نظامی سنندج را به محاصره خود درآوردند، در کنار دیگر همرزمانشمردانه به دفاع برخاست و تا آغاز پاکسازی سنندج، با همه وجود از پادگان دفاع  کرد.

شهید امانی در فرودین ماه سال 1359 که تصمیم به آزادسازی سنندج گرفته شد همراه سایر نیروهای مسلح در مأموریت های مختلف حضور پیدا کرد و با آغاز پاک سازی روستاهای اطراف سنندج ـ که به منطقه جنگی تمام عیار تبدیل شده بود ـ بارها  تا مرز شهادت پیش رفت و سرانجام پس از پنج سال خدمت صادقانه در ارتش، در حالیکه به عنوان راننده آمبولانس، مأموریت داشت تعدادی از مجروحان را به بیمارستان کرمانشاه انتقال دهد، در هجدهم آذرماه سال 1359 در کمین کید عناصر ضد انقلاب افتاد و پرنده روحش در بیکرانگی ابدیت به پرواز درآمد و پیکر پاکش در قبرستان پیر محمد سنندج مدفون شد.


نگارنده : erostami در 1393/12/3 13:47:40


نظرات :