نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
شهیدی که در میان کتاب هایش در آتش سوخت
مزدوران ضد انقلاب در روز بيست و يکم فروردين ماه سال 1361 شب هنگام به منزل شهید ملا محمد کريميان هجوم بردند و ایشان را به شهادت رساندند و پیکرش را در میان انبوه کتاب هایش در آتش سوزاندند.


به گزارش پیشمرگ روح الله
، شهید ملا محمد کريميان، سال 1296 در روستاي مران عليا از توابع شهرستان ديواندره به دنيا آمد پدرش محمدامين نام داشت مردي صالح و مؤمن بود. شهید کريميان ابتدا نزد ملا عبدالحکيم به آموختن مقدمات ديني مشغول شد و پس از آن در شهر سقز نزد ملا محمدامين تلمذ کرد.

ملامحمد مدتي نيز به صفاي باطن کوشيد بدين منظور به بياره رفت و در خانقاه آنجا معتکف شد و به سلوک عوالم روحاني پرداخت. ضمن سلوک، برخی کتابهای مهم در زمينه بلاغت، کلام، تفسير و نحو عرب را هم مطالعه کرد؛ ديوان اشعار شاعراني چون مولوي و قانع را نيز از نظر گذراند، آنگاه براي ترويج احکام و معارف اسلامي به مران عليا بازگشت و ضمن فعاليت علمي و ديني در زادگاهش، به روستاهاي اطراف نيز رفت‌وآمد مي‌کرد و مردم آن نواحي از خرمن فضل او بهره‌مند مي‌شدند.

وقتي مردم منطقه سارال، آوازه فضل و تقواي ملا محمد کريميان را شنيدند با اصرار او را به آن منطقه دعوت کردند، ملامحمد دعوت آنان را پذيرفت و در روستاي گيزمل سفلي ساکن شد.

در زمان رژيم پهلوي در خطبه‌هاي جمعه و منبر جماعت روستاي گيزمل مردم را ارشاد مي‌کرد و آنان را از مظالم حکومت آگاه مي‌ساخت. پس از انقلاب به افشاي هويت پليد گروهک‌ها پرداخت و مردم را از نیّات شوم آنان براي نابودي اسلام و حذف آيين اسلام از زندگي مردم آگاه مي‌ساخت، گفتارها و کردارهاي ملامحمد مؤثر واقع شد بدين سبب بود که افراد ضد انقلاب به آزار و اذيت او روي آوردند.

شهید کریمیان بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در محله حاجي‌آباد شهر سنندج ساکن شده بود، افراد ضد انقلاب بيست و يکم فروردين 1361 شب هنگام به منزلش هجوم بردند و نه تنها او را به شهادت رساندند، بلکه خانه‌اش را با انبوه کتابهاي ديني و قرآن آتش زدند و پيکرش را سوزاندند، پيکر نيم سوخته این مجاهد نستوه توسط مردم مؤمن سنندج در بهشت محمدي اين شهر به خاک سپرده شد.

فعاليت ها و خصوصيات علمي،اخلاقي و اجتماعي شهيد

ملامحمد کريميان، روحاني شريفي بود که محبوب مردم منطقه سارال واقع بود. وي همواره به کمال مي‌انديشيد و ماندن در مرحله‌اي که بود خرسندش نمي‌کرد، علوم ديني را به خوبي فرا گرفته بود ليکن همچنان در پي کشف نکته‌هاي تازه بود. به آموزش علوم ديني نيز علاقه‌مند بود و شاگرداني داشت که به او به چشم ارادت مي‌نگريستند از اين روي، برخي کتاب‌هاي عربي را براي تفهيم به آنان به زبان کُردي ترجمه کرد که ميان شاگردانش دست به دست مي‌گشت. اهل ذوق هم بود؛ بدين سبب ترجمه‌هايش را با خطي خوش و چشم‌نواز نگاشته بود. شعر هم مي‌سرود و برخي اشعار عربي و کُردي را نيز به خاطر سپرده بود که هنگام نوشتن يا سخنراني، از آنها ياد مي‌کرد و کلامش را شيرين و دلپذير مي‌ساخت.

مردی شجاع بود و از گفتن کلمه حق بیم نداشت، وقتی ظلمی را می دید برای رفع آن می کوشید، بدین سبب بود که در زمان طاغوت، مظالم نظام پاشاهی را برای مردم بازگو می کرد و شیوه مبارزه را به آنان می آموخت، هنگامی که انتخابات فرمایشی مجلس سنا برگزار شده بود مردم را نسبت به فرمایشی بودن انتخابات آگاه می کرد و هویت نمایندگان را برای مردم روشن می ساخت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز ستم ها و ناپاکی های افراد ضد انقلاب را آشکار می کرد و برای نابودی آنان تلاش می کرد، جان را عاریتی از سوی خداوند می دانست که برای احقاق حق به انسان سپرده شده است بدین سبب، از دست دادن جان برایش گران نبود، تهدید ها، فشارها و تحقیر های ضد انقلاب نتوانست ایشان را از مبارزه منصرف کند.

ملا محمد کریمیان برای امرار معاش به کشاورزی و باغداری می پرداخت و از حاصل کار خویش، نیازمندان و درماندگان را بهره مند می شاخت و سفره ای گشاده داشت.

پيام شهيد:

« مراقب دشمن باشید اگر کسی بخواهد از درون به شما آسیب برساند از آن روی که روش او روش مبارزه رویا روی نیست راحت تر می تواند بر شما غلبه یابد، در مثل است که در برابر بادی که از درون خانه بوزد(باد نکباء) مقاومت نمی توان کرد، روزگار ما روزگار وزش این چنین بادهایی است. بدین جهت باید خود را برای مقابله با آنان آماده و مجهز کنیم، گروهک‌هايي که به اسم‌هاي مختلف و با وعده‌هاي ميان‌تهي مي‌خواهند جوانان را بفريبند، هدفي جز از ميان بردن مردم و جوانان رشيد و زدودن اسلام از زندگي ما ندارند بدين لحاظ مراقب باشيد که فريب ظاهر آنها و گفتار آنها را نخوريد!».


نگارنده : erostami در 1393/12/5 13:13:34


نظرات :