نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
سالروز شهادت شهید ملا علی بیاره ای
فرمانده لشکر قرآن حرکت اسلامی کردستان عراق، سخنگوی حرکت اسلامی عراق، عضو شورای عالی روحانیت کردستان عراق و عضو مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق. از سوی قرارگاه رمضان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در داخل خاک عراق به نبرد با دشمنان خدا می پرداخت که در روز نوزدهم اسفند ماه 1363 در نوار مرزی پاوه بر اثر ترکش خمپاره به شهادت رسید.

به گزارش پیشمرگ روح الله، شهید ملا علی بیاره ای سال 1316 در روستای لیو پایین از توابع شهرستان مریوان متولد شد، پدرش حسین میرزا، کشاورز سخت کوش، پرهیز کار و معتمد مردم بود، ولی خیلی زود جهان را بدرود گفت.

شهید بیاره ای در مکتب خانه روستای لیو پایین، خواندن و نوشتن را آموخت و پس از آن برای تحصیل علوم دینی به روستاهای همجوار رفت. بعد از چندی به کردستان عراق رفت و در روستاهای گلاله، میرگه سور رواندوز، از عالمان  علوم دینی بهره ها برد، تا آنکه به اشارت معلم خویش در روستای رواندوز، عازم اربیل شد و توانست از دانشسرای اسلامی اربیل، اجازه افتاء در مذهب امام شافعی را دریافت کند.

شهید بیاره ای پس از مدتی مدرس مدرسه دینی بیاره و امام جمعه و جماعت منطقه بیاره عراق شد؛ ایشان در این مسئولیت، سخنور و خطیبی شجاع و خوش بیان بود که مخاطبانش را به راه خیر راهنمایی می کرد و از محرمات بر حذر می داشت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی شهید بیاره ای به وطن بازگشت و با گروهک ها و ضد انقلاب به مبارزه پرداخت. بعد از شروع جنگ تحمیلی شورای روحانیت کردستان عراق را تأسیس کرد، که هدفش سازماندهی مبارزات مردم کردستان عراق علیه رژیم بعث عراق بود.

ملا علی بیاره ای در مبارزه علیه رژیم بعث عراق مسئولیت های متعددی را عهده دار شد: فرمانده لشکر قرآن حرکت اسلامی کردستان عراق، سخنگوی حرکت اسلامی عراق، عضو شورای عالی روحانیت کردستان عراق و عضو مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق. از سوی قرارگاه رمضان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در داخل خاک عراق به نبرد با دشمنان خدا می پرداخت که در روز نوزدهم اسفند ماه 1363 در نوار مرزی پاوه بر اثر ترکش خمپاره به شهادت رسید و پیکر پاکش در بهشت محمدی شهرستان سنندج به خاک سپرده شد. نه فرزند از این شهید بزرگوار به یادگار مانده است.

فعالیت ها و خصوصیت های اخلاقی و اجتماعی

شهید بیاره ای از کودکی با قران مأنوس بود؛ تدبّر در قرآن، قوه تمیز و تشخیص او را قوت بخشیده بود، وقتی اعمال ضد دینی حزب بعث عراق را در لباس عدالت خواهی مشاهده کرد با تکیه بر معارف اسلامی به مقابله با آنان پرداخت، در خطبه ها و سخنرانی هایش، مردم مناطق کردنشین عراق را نسبت به ماهیت حزب بعث و اسلام ستیزی آنان آگاه می کرد.

شهید بیاره ای پس از شروع جنگ تحمیلی در مسئولیت های مختلف به نشر و اشاعه معارف و آموزه های اسلامی پرداخت. رفتار و خلق خوی او نیز الگویی مناسب برای فهم و دریافت مفاهیم و مطالب اسلامی بود. نمازش را اول وقت ادامی کرد و در نمازش خضوع و خشوع حضور قلب داشت. راست گفتار بود و به وعده های خود وفا می کرد.

شهید بیاره ای وقتی می خواست کسی را از کاری ناپسند، برحذر دارد با شوخ طبعی و ملایمت او را نسبت به نابایستگی عملش آگاه می ساخت. مسائل اسلامی را به خوبی فرا گرفته بود و از این روی با بینش و بصیرتی عمیق، مزایا و اهداف حکومت اسلامی را برای مردم عراق تشریح می کرد و آنان را برای مبارزه با حکومت ظالم بعثی آماده می کرد و شوق آنان را نسبت به ایجاد حکومت اسلامی افزون می ساخت.

شهید ملا علی بیاره ای با تدبیر و فرماندهی ویژه ای که داشت شورای روحانیت کردستان عراق را تأسیس کرد. همچنین در مقام و مسئولیت های متعددی که در حرکت اسلامی عراق داشت، توانست ضربه های مهلکی بر پیکر رژیم بعث عراق وارد کند.

پیام شهید

از شهید بیاره ای، مکتوباتی به زبان عربی و کردی، در شرح و تفسیر قرآن کریم به یادگار مانده است، همچنین یادداشت هایی از خطبه های ایشان به جای مانده است که بخشی از خطبه های ایشان را به فارسی نقل می کنیم: «شما را به تقوای الهی و طاعتش توصیه می کنم، از گناه بپرهیزید! آن کس که نفس خود را تزکیه کند به تحقیق رستگار می شود. از کبر و غرور بپرهیزید که بزرگترین رذیله است، زیرا در همه امور اجتماعی تأثیر دارد. کبر هم نزد نفس های ضعیف است و هم نزد افرادی که صاحب رتبه و مقام بلند هستند. عوارض کبر و غرور بسیار است از جمله اینکه متکبر را از دیدن حق و شنیدن آن باز می دارد و مردم چون این بی انصاف را ببینند متکبر را دشمن می شوند و به مخالفتش برمی خیزند، از سوی دیگر، از آن روی که متکبر فریفته نفس خویش است عیب و نقص خود را نمی بیند اگر هم کسی عیب و نقصش را به وی آشکار سازد برآشفته می شود، لیکن سخن متملق ریاکار و مداح دروغگو را خوش می دارد که او را بیشتر فریفته نفسش می کند و از واقع بینی دور می سازد. خداوند متعال می فرماید: « وَلَا تُصَعِّرْ خَدَّكَ لِلنَّاسِ وَلَا تَمْشِ فِي الْأَرْضِ مَرَحًا إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ كُلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍ » « و از مردم [به نخوت] رخ برمتاب و در زمين خرامان راه مرو كه خدا خودپسند لافزن را دوست نمی دارد».


نگارنده : erostami در 1393/12/19 13:36:54


نظرات :